2020. március 26-án az MVM Mátra Energia Zrt. (korábbi nevén: Mátrai Erőmű Zrt.) és leányvállalatai az MVM Csoport tulajdonába kerültek. A tulajdonos célja, hogy a meglévő termelő egységek élettartamát, termelői kapacitását lehetőség szerint legtovább felhasználja, illetve a meglévő egységeket a tervek szerint modern, karbontakarékos és gazdaságosan termelő egységekkel kiváltsa. A szénerőmű a hazai széndioxid-kibocsátás kevesebb mint 8 százalékáért felel, így Magyarország 2050-es karbonsemlegességi céljainak eléréséhez elengedhetetlen technológiájának átalakítása összhangban a Nemzeti Energia- és Klímatervvel. Az anyavállalat szakmai háttere garantálja, hogy az átalakítási folyamat alatt az ellátó rendszer zavartalanul működjön. A társaság zöld jövőképének megvalósítása, a széntechnológia kivezetése összhangban van az uniós energia- és klímapolitikai célokkal is, így az átalakításnál jelentős EU-s forrásokra is pályázhatunk. Az energiabiztonsági és villamosenergia ellátási kérdések átértékelődése miatt az 1452/2022. (IX. 19.) Kormány határozat értelmében vizsgálat alatt áll a meglévő lignit tüzelésű termelő egységek 2029 végéig tartó élettartam hosszabbításának lehetősége és szükségszerűsége, illetve a további üzemelés feltételrendszere. Az MVM Mátra Energia Zrt. megkapta a 2029. március 12-ig érvényes egységes környezethasználati engedélyt a Heves Vármegyei Kormányhivatal, Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztály Környezetvédelmi Osztálytól.
A mátrai erőmű modernizációja a 2023-tól elkövetkező 10 év egyik legjelentősebb hazai energetikai projektje lesz.
A modernizációs program 5 pillére:
1. Új, maximum 650 MWe teljesítményű kombinált ciklusú gázturbinás erőmű (CCGT)
Földgáztüzelésű, magas hatásfokú, alacsony CO2 intenzitású és rugalmasan szabályozható villamosenergia termelő gázturbinás egység létesítése. Éves villamosenergia termelése megközelíti a 2,838 TWh-t. A lignit tüzelésű termelő egységek földgáz tüzelésre történő rövidtávú kiváltásásával Magyarország teljes évi CO2 kibocsátásának 8%-a takarítható meg. A gázturbina ~30%-os bekeverési arányban alkalmas a jövőben a telephelyen előállított hidrogén eltüzelésére is, további jelentős CO2 csökkenést eredményezve. Az egység gyors le- és felterhelési képességgel rendelkezik, amely a jelen és a középtávú technológiai fejlettség mellett műszaki és gazdaságossági szempontból a legjobb kiegészítője a fotovoltaikus kapacitásoknak. Ezáltal a CCGT egység létrehozása további PV parkok telepítését is lehetővé tudja tenni. A projekt előkészítése megtörtént, a kiemelt környezetvédelmi és építési engedélyeket az MVM Mátra Energia megszerezte.
2. 38-45 MW biomassza tüzelésű blokk
Az erőmű jelenleg ~400.000 t/év biomassza felhasználásával ~480 GWh/év villamos energiát termel. A lignit tüzelésű blokkok 2025 után tervezett leállításával ennek a biomassza mennyiségnek az energetikai célú hasznosítása megszűnne, hiszen jelenleg együttégetési technológiával történik a tüzelésük. Emiatt indokolt a telephelyen kialakult beszállító rendszer és biomassza feldolgozó infrastruktúra további hasznosítása, bővítése. A projekt előkészítése megtörtént, a kiemelt engedélyeket az MVM Mátra Energia megszerezte.
3. 200 MW fotovoltaikus napelemparkok létesítése a bányák rekultivált területein
A visontai és bükkábrányi bányák rekultivált területén maximum 2x100 MW kapacitású új napelem park telepítése várható az előkészített területeken. A bányák rekultivációjának ütemtervével összhangban indulnak meg a PV telepítések. Az építési területek előkészítése megtörtént, az engedélyezési eljárások folyamatban vannak. Hamarosan három, új naperőmű építése veszi kezdetét társaságunknál, amellyel folytatódik a zöld energiatermelés a rekultivált bányaterületeken az MVM Zöld Generáció Zrt. és az MVM Mátra Energia Zrt. együttműködésével. A három új naperőmű csatlakozási teljesítménye összesen 75 MW lesz.
4. CCS/H2 pilot projekt - CO2 leválasztás és tárolás- hasznosítás
A tervek között szerepel egy CCS/H2 (Carbon Capture Storage - szén-dioxid-leválasztás - tárolás és hasznosítás) technológiát alkalmazó pilot projekt megvalósítása, mely magába foglalja elsősorban a Gázturbinás egységek füstgázából történő CO2 leválasztását, annak tárolását, illetve termék szintű hasznosítását, valamint kapcsolódik a naperőművek által termelt zöld hidrogén felhasználásához is. A pilot projekt egy későbbi kereskedelmi méretű, más széndioxid forrást is felhasználni képes CCS egység megépítését alapozhatja meg, illetve úttörő szerepet tölt be a CO2 hasznosítás terén.
5. Iparfejlesztés
A modernizációs program 5. pillére a mátrai erőmű és leányvállalatai speciális termelői és szolgáltatási kapacitásaira épül. Az erőmű technológiai átalakítása komplex térségfejlesztési program keretében valósul meg, ami biztosítja a rendelkezésre álló szakképzett munkaerő további foglalkoztatását. A régiós fejlesztés célja, hogy a lakosság és munkaadók számára élhető természeti és kiszámítható gazdasági környezetet tudjon biztosítani.
Az MVM Mátra Energia Zrt. megközelítőleg 2000 munkavállalójával a térség egyik legnagyobb foglalkoztatója, leányvállalataival és ipari parki partnereivel együtt mintegy 3000 család megélhetését biztosítja. Emiatt fontos, hogy a működés környezetbaráttá alakítása során a munkahelyek megmaradjanak, és hosszabb távon is fenntarthatóvá váljanak. A létesítmény zöld jövőképének megvalósítása, a széntechnológia kivezetése összhangban van az uniós energia- és klímapolitikai célokkal is, így az átalakítás finanszírozásához jelentősen hozzájárulnak az uniós pályázati források.
- LIFE-IP North-HU-Trans projekt
5,2 milliárd forint összköltségvetésű 9 év alatt megvalósuló projekt átképzési és vállalati mobilizációs programokkal. Emellett komplex tervezést, tesztelést és értékelést valósít meg az erőmű dekarbonizációjára, a bányaterületek rekultivációjára, energiahatékonysági, valamint a regionális zöld közlekedési megoldások népszerűsítésére.
A projektről részletesebben itt tájékozódhat: https://igazsagosatmenet.eu/ - 10c
Százmilliárd forintot meghaladó összegű támogatás igényelhető az ún. 10c mechanizmus keretében, amely a villamosenergia-termelést végző létesítmények számára az energetikai ágazat modernizációja, diverzifikálása és fenntartható átalakítása céljából kiosztandó ingyenes CO2 kvóták formájában hívható le. - JTF
Méltányos Átállást Támogató Alap (Just Transition Fund), amely támogatást nyújt a 2050-ig teljesítendő klímasemleges uniós gazdaságra való átállás folyamatából adódóan súlyos társadalmi, gazdasági kihívásokkal szembesülő területeknek.
A munkavállalók további foglalkoztatása kiemelt prioritás a szénalapú villamos energiatermelés kivezetése után is. A jelenlegi bányászati tevékenység részben áttér rekultivációs feladatokra, így a bányászok egy része tovább foglalkoztatható a bányaüzemekben. Ezen felül a tervezett korszerű technológiájú erőművek létesítésénél az előkészítési feladatokban is nagy szerep hárul majd a mátrai munkavállalókra. A tulajdonos az átalakítási folyamat és a jövőbeni működtetés során kiemelt figyelmet fordít az erőműben és a bányákban elérhető képzett munkaerőre, továbbképzésükre, és alkalmazásukra az új tevékenységekben.
Az új működésre való átállás, valamint a létrejövő új gazdasági kapacitások hosszabb távon fenntartható munkahelyeket és élhetőbb környezetet jelentenek a térségben.