Az MVM Mátra Energia Zrt. működési jellegéből adódóan jelentős területeket használ bányászati és erőművi célokra.
A használat után a területeket az adottságoknak megfelelően rendezi, rekultiválja és visszaadja azokat mezőgazdasági vagy erdészeti művelésre.
A 2010-es évektől kezdődően a társaság egyre szélesebb körben vonja be a villamosenergia-termelésbe a megújuló energiaforrásokat. A területek rekultiváció után energetikai célra is alkalmazhatóak, e hasznosítás egyik módja a naperőmű telepítés.
Őzse völgyi fotovoltaikus erőmű
A projekt helyszínéül a közel 20 éves üzem után megtelt és termelésből kivont Őzse-völgyi zagytározó megszilárdult teteje szolgál. A 30 hektáros, közel sík platófelület adottságai révén ideálisnak bizonyult a tervezett naperőmű területének kialakítására.
2015 tavaszán megkezdődött a Magyarországon akkor egyedülálló 16 MW beépített teljesítményű fotovoltaikus naperőmű létesítése mely 2015 őszén üzembe is állt.
A 16 megawattos naperőmű 72 480 darab, egyenként 255 watt névleges teljesítményű polikristályos napelemből áll.
Bükkábrányi fotovoltaikus erőmű
Bányászati célú technológia szintén jelentős területeket hagy maga mögött, amelyek korábban a meddő elhelyezését szolgálták.
A tájba-illesztési követelményeknek is megfelelően a területek a környéknek megfelelő, dombos-lankás alakot vesznek föl. Ezen területek egy része szintén ideálisan hasznosítható naperőművek elhelyezésére.
Az első ilyen, korábbi bányászati területre helyezett erőművi egység bükkábrányban létesült 2019-ben, ahol a visontaihoz hasonló, de teljesítményében nagyobb, összesen 22.6 MW napelemet tartalmazó, 19.95 MW villamosenergia kiadására képes egység épült, a néhány évvel korábban felhagyott hányó tetejére.
A naperőműveket a társaság értékesítette, de üzemeltetési és karbantartási feladatait az erőmű és a bányák területén tevékenykedő villamos üzemeltetési és karbantartási szakemberek látják el. Munkájuk azonban nem csak Mátrai Erőmű Zrt. által létesített 16 és 20 MW -os egységre korlátozódik, hanem az MVM Csoport számára is hasonló szolgáltatásokat nyújtanak, így összességében 142 MW-nyi fotovoltaikus erőművi kapacitás felügyeletét is biztosítják.