Az MVM Mátra Energia Zrt. üzemelése során környezetvédelmi beruházásaival, tájrendezési tevékenységével kötelezettséget vállal arra, hogy a Mátraalja jellegzetes arculata, gazdag növényzete és állatvilága ne szenvedjen maradandó károsodást.
Azokon a területeken, ahol már nem folyik bányaművelés, azonnal megkezdődik a technikai, majd a biológiai tájrendezés. A társaság folyamatosan végzi a külfejtések hányó felületeinek táj rehabilitációját, figyelembe véve a humuszmentési kötelezettségeket is. A meddőhányók felületén az újrahasznosítás lehetőségei a szántóföldi, gyep- és erdőterületek kialakítását teszi lehetővé.
A fő cél, hogy tájba illő szép környezet alakuljon ki a felhagyott bányaterületeken, megszűnjön a kedvezőtlen tájképi hatás, elterjedjenek a Mátra, a Bükk, illetve az Alföld jellemző vadjai, madarai.
A felszíni és felszín alatti vizek, ivóvízbázisok védelmére mind az erőművi, mind a bányászati szakterület kiemelt figyelmet fordít. A mátrai erőmű iparivíz-ellátását szolgáló Markazi-tározótó egyben pihenési és sportolási lehetőséget is nyújt. Vízminőségének védelmére ülepítő, tisztító előtó létesült, amely elősegíti a tó biológiai, ökológiai egyensúlyának fenntartását. Az erőmű telephelyen, a zagytereknél és a bányák telephelyein keletkező ipari és kommunális szennyvizeket külön-külön csatornarendszerek gyűjtik, és ipari, illetve kommunális szennyvíztisztítók tisztítják.
A bányavíztelenítés a külfejtéses bányászati technológia része. A részvénytársaság törekszik arra, hogy csak annyi felszín alatti vizet emeljen ki, amennyi a biztonságos bányaműveléshez feltétlenül szükséges. A kiemelt felszín alatti vizek hasznosítása elsősorban ivóvíz- és iparivíz-ellátási, illetve tavak, felszíni vízfolyások utánpótlásának biztosításával ökológiai célokra történik.
A társaság legnagyobb súlypontú levegőtisztaság-védelmi feladatai közé tartozik az erőmű kazánjaiban keletkező füstgáz szilárd és gáz halmazállapotú légszennyező anyagainak a légtérbe történő kibocsátás elleni mérséklése, az európai uniós normatíváknak is megfelelő kibocsátási határértékek betartása.
A porkibocsátást a blokkok utáni elektrofilter berendezések csökkentik. A szén-monoxid és nitrogén-oxidok keletkezésének határérték alatti csökkentése érdekében tűztéri átalakítások történtek, valamint befecskendező rendszerek kerültek kialakításra. A szenes erőművek működése során jelentős mennyiségű kén-dioxid keletkezik. Ennek leválasztására a Mátrai Erőmű Zrt. 2000-től működteti a nedves mészköves eljárással működő füstgáz-kéntelenítő rendszert. Az abszorbereket – világszerte egyedülálló módon – a hűtőtornyok belsejében építették fel. Azóta az erőmű kéndioxid-kibocsátás tekintetében is megfelel az EU-s elvárásoknak.
Kiemelt levegőtisztaság-védelmi feladat a zagyterek és az üzemi földutak felületi légszennyező hatásainak minimumra csökkentése is. Ennek érdekében a leggyakrabban használt utakat szilárd burkolattal látják el, a burkolat nélküli utakat rendszeresen nedvesítik.
Az erőmű telephely a por-, kén-dioxid- és szén-dioxid-, valamint nitrogén-dioxid-kibocsátások ellenőrzése érdekében környezetvédelmi mérőrendszert üzemeltet.
Az erőmű telephely, a zagyterek, és a bányák telephelyeinek tágabb térségében imissziós időszakos mérések kerülnek elvégzésre, igazolva a jogszabályoknak történő megfelelést.